Keha aktiveeriv massaaz

Keha aktiveeriv massaaz on eelkõige ainevahetust kiirendav .Toimib ka tselluliidile, sest see on ju seisev kude.        Esmalt kerge lümfimassaaz lümfide avamisega, soodustades mürkainete kehast väljutamist.

 Seejärel üle keha kuivharjamine massaažikindaga kaasates jalad, käed, kõht. Selle käigus liigutatakse jällegi kõike lümfiringe suunas. 
Kõige lõpuks massaaž spetsiaalse õliga, mille koostises on vereringet ja ainevahetust soodustavad õlid. Tselluliidi massaaži võiks võtta kevadtalvel, kui kogu talve on rohkem raskemat toitu tarbitud ja liikumine on piiratud. See puhastab keha jääkainetest ja keha muutub kergeks. Soovitav oleks võtta kuuri vähemalt 5 korda. Kestvus 90 min

Moksateraapia

 Moksateraapia kuulub hiina loodusteraapiate valdkonda. Moksasigar on tegelikult taimepurust kokkupressitud sigar, sisaldades puju (Artemisia vulgaris) lehti. Põlema pannes hakkab see hõõguma, millega siis soojendades kanalite (meridiaanide) punkte liigutatakse energiat. 
Hiinas räägitakse lugu, kus ühelt üle 100 aastaselt taadilt küsitakse tema pikaealisuse saladust. Tema saladus peitub iga päev moksaga 100-haiguse punkti soojendamises.
Vastunäidustus on siis, kui kehas on liiga palju Yang energiat (kui on palavik, mao ülihappesus, haavandid), rasedus.
Eesti kliimas on moksa väga hea just külmal ja niiskel ajal, kus inimestel kipub kogu aeg külm sisse minema. Tänapäeval ei ole enam kombeks ahjusoojust nautida ja puukerisega saunalaval end soojaks kütta, aga just selline ehe soojus on meile meie kliimas vajalik.

Tai jalamassaaž

Tai rahvameditsiin on suuresti mõjutatud oma naabritest - Hiina Traditsioonilisest meditsiinist ja India rahvaravist. Seoseid ja kokkulangevusi märkame kõigi ida massaazide ja loodusteraapiate vahel. Tai jalamassaazi aluseks on refeksoloogilised jalakaardid, mis pärinevad hiina rahvaravist.
Õlide ja salvide kasutamine koos liugleva tehnikaga omab mõjutusi India Ayurveda õpetustest. Samas kasutatakse jalamassaazil jalaliine, mis pärinevad Tai traditsioonilisest massaazist. Seega, jäädes geograafiliselt mitmete iidsete õpetuste vahele on Tai rahvameditsiin paljude mõjutustega ja nad on ise selle üle uhkedki - nad on igast õpetusest saanud parima osa.
Tai jalamassaaz parandab vereringet, parandab seede- ja erituselundite toiminguid, aitab stressi ja depressiooni korral. Ideaalne neile, kes töötavad jalgadel päev läbi.
Vastunäidustused: palju söönud, alkohol, palavik, rasedus, luude hõrenemine, luumurrud, lahtised haavad, südame- veresoonkonnahaigused, kasvajad, nahahaigused, astma, diabeet, hormoonravi.
Pärast massaazi pole soovitav end pesta vähemalt 2 tundi
Massaaz algab jalgade pesemisest taimepalliga, järgneb labajala punktide massaaz spetsiaalse pulgaga, sääremassaaz, energialiinid kuni põlveni.
Massaaz kestab 1,5 tundi.

Nõelravi


Kiviaja hiinlased raiusid kivist terava otsaga vahendid ja hakkasid neid nn. Raviks kasutama. Hiljem tehti nõelad juba bambusest ja luust. On leitud ka keraamilisi nõelu, mis pärinevad üle 2000 aastatagusest ajast.
Tänapäeval on põhiliselt nõelad terasest. 
Kehal paiknevaid resonaatoreid (akupunktuuripunkte) mõjutatakse nõelte abil, eesmärgiga kergendada qi, vere ja vedelike liikumist kehas. Nõelravi on iidne idamaine meetod, mida kaasajal rakendatakse laialdaselt ka läänemaailmas mitmesuguste haiguste puhul. Lääne meditsiini vaatekohast toimib nõelravi valuretseptoreid blokeerivalt, närvisüsteemi ja endorfiinide (organismis tekkivad valu vähendavad peptiidid) tootmist ergastavalt ja vere ringvoolu soodustavalt.

Nõelatorge on reeglina valutu. Kui nõelad on sisse torgatud, kasutatakse mitmesuguseid võtteid, et qi’d kas rahustada ja hajutada või lisada ja ergutada. Tihti kombineeritakse nõelravi moksibustsiooniga, näiteks enne pannakse nõelad ja pärast soojendatakse samu resonaatoreid mokšaga.
Ravikuuri pikkus on individuaalne ja sõltub rohkem sellest, kui kaua on inimesel kaebused püsinud. Ravikuur algab tavaliselt rütmiga kolm päeva järjest, siis kaks korda nädalas ja edasi olenevalt vajadusest. Protseduurile ei ole soovitav tulla tühja kõhuga ega ka vahetult peale rohket söömist.

Vt. ka ajakiri Imeline Teadus 4/2011

Tiibeti meemassaaž

 
...on üks esimesi ravimeetodeid Muinas-Egiptuses, Vanas Kreekas. Tiibetis kasutati ja kasutavad seda mungad ja nunnad.
Meemssaaž mõjub inimesele kahel tasandil – füüsilisel ja energeetilisel.
Füüsilisel parandab vereringet naha alumistes kudedes ning nende all asuvates alumistes lihastes. Annab organismile vajalikke bioaktiivseid aineid, tõmbab kehast välja toksiinid.
Nahk muutub elastseks, siidiseks ja pinguldub.
Energeetilisel tasandil toimib eeskätt eeterkehale, mille korrastamine aitab kaasa ka füüsilise keha tervenemisele.
Mesi toimib kleepainena, mille abil eemaldatakse saastunud energia.
Meemassaaži käigus puhastatakse energiakanalid ning taastub energia vaba kulgemine.
Meemassaaži tehakse esmalt seljale aga ka kogu kehale.
On efektiivne külmetuse, närvi- ja liigesvalude, stressi puhul. Kiirendab vere- ja lümfiringet, normaliseerib siseelundite tööd. Toimib ka tselluliiti eemaldavalt, vähendab naha paksendeid, reguleerib soolestiku tööd, leevendab migreeni. Osteoporoosi puhul ennetavalt.
Vastunäidustused: meeallergia, palavik, põletikud, mädanikud, nahavigastused, nahahaigused, üleväsimus, veenipõletikud ja - laiendid, psüühikahäired, hüpertoonia, alkohol, diabeet, rasedus, südamerikked, neeru- ja maksapuudulikkus, kilpäärme ületalitlus.
Enne massaaži ei ole soovitav palju süüa, kohvi või kanget teed juua. Mitte kasutada kehal ihupiima või kreemi.

Reiki

 REIKI” tähendab Jaapani keeles „Universaalne eluenergia”, mida leidub kõikides asjades ja olendeis. 

Reiki seanss toetab inimest tervikuna – füüsiliselt, emotsionaalselt, mentaalselt ja vaimselt. Eluenergia vool toidab meie kehas kõiki organeid. Kui vool takistab, tekib selles keha osas häire – haigus.
Eluenergia on vastuvõtlik mõtetele ja tunnetele.

Negatiivsed mõtted ja emotsioonid

takistavad energiavoogu ning meie vitaalsus langeb. Reiki voolab meie kehasse ja täidab selle positiivse energiaga. Tõstnud keha vibratsiooni, kustuvad negatiivsused ja keha saab hakata kosuma.

Reiki aitab kaaa igasugustele ravidele

parandab tunduvalt kõiki meditsiinilisi tulemusi, vähendades negatiivseid kõrvalmõjusid. Ta kiirendab paranemist, vähendab valu ja pinget, aitab tekitada optimismi. Ta teeb muutatusi meie keha keemilses struktuuris, aidates uuendada rakukudet kõikides füüsilise keha organeis.

Dokumentaalselt on tõestatud Reiki toime lihaste lõdvestamisel, meele vaigistamisel, vere hemoglobiinitaseme tõusul, valu vähendamisel.

Reiki tasakaalustab meie energiakeha. Reiki energia on neutraalne ja vajab positiivset vastuvõttu patsiendi poolt – tõsist soovi paraneda ja elada harmoonilist elu.

Reiki praktik

on ainult vahendajaks Reiki energia ja patsiendi vahel.


PÄIKEST!

Energeetiline massaaž

Me teame, et maakera ei kuulu inimesele, inimene kuulub maakerale. Kõik asjad on omavahel seotud nagu üht perekonda ühendav veri. Kõik mis juhtub maale, juhtub maa poegadele. Inimene ei koo eluvõrku, ta on pigem selle kiud. Kõik mis ta teeb võrgule, teeb ta iseendale.

Kogu mateeria koosneb energiast ( Qi). Me kõik kujutame endast energia väljendust ja energia läbib kõike elusorganisme. Kuna energia pole silmag nähtav, on seda raske mõista. See aga ei tähenda, et seda pole olemas. Ida meditsiini süsteemis on energial kindel, harmooniline ja voolav liikumine peenel tasandil.
Looduses põhjustavad tasakaalutused metsapõlenguid, orkaane, üleujutusi ja maavärinaid. Inimkehas põhjustavad tasakaalutused kõiksuguseid haigusi, nagu palavik, seedehäired, kõrge vererõhk ja peavalu.

Energeetiline massaaz põhineb hiina meridiaanide süsteemil. Kehas peab olema energia tasakaalus, yin ja yang, siis tunneb inimene end reipana, tasakaalukana, rõõmsana. 
Massaazis liigutakse mööda kanaleid (meridiaane)liigutades energiat, et energia saaks voolama, nagu tõkete kõrvaldamine jõest, et vesi saaks vabalt voolata.
Lisaks kasutatakse ka resonaatoreid.
Energeetiline massaaz sobib siis, kui jõuvarud on otsakorral, midagi ei paku huvi või kui pakub, siis ei ole jõudu seda teostada. Kõik vajab suurt pingutust ja energiat.

TAI MASSAAŽ – NUAD BO RARN

Nuad Bo Rarni juured on pärit iidsest India ayurvedast, tehnika on välja kasvanud Hiina traditsioonilisest meditsiinist. Kasutatud on Hiina akupunktuurist pärit meridiaanide süsteemi.

Vaatamata kokkulangevusele tuleb võtta igat liiki kui omaette ravi ja arvestada selle omapäradega. Nuad Bo Rarn ei ole keha heaoluks mõeldud ravimeetod, vaid aitab keha taanduvate – degenereeruvate protsesside eest kaitsta, toetades keha funktsioone.

Massaaži tehnika koosneb energialiinide ja punktide vajutamisest, erinevatest venitamistehnikatest, mis on kombineeritud paljude erinevate võtetega.

Energialiine kutsutakse Tais „sen”. Venitused Tai massaažis mõjutavad kogu keha, soodustades keha paindlikkust ja lõdvestedes välis – kui süvalihaseid. Sellised venitused kus kliendil on passiivne roll, sarnaneb joogale, seepärast kutsutakse seda ka laisa mehe joogaks.

Kasu tervisele:

  • sügav lõdvestus

  • vabastab keha pingepunktid, mis blokeerivad keha energiavoolu

  • stressi vabastav

  • suurendab lihaste ja liigeste paindlikkust ja liikumisulatust

  • parandab rühti ja kehahoiakut

  • parandab vereringet

  • tugevdab siseorganeid

  • leevendab valu

  • parandab närvitalitlust

  • annab sisemist rahu, vaigistab meelt

 

Pole olemas kahte sarnast inimest, kes reageerivad mistahes mõjurile täpselt ühel viisil.Lõdvestunud, arengule ja uutele kogemustel avatud inimesed saavad massaažist rohkem kasu, kui pingul, jäigad ja hirmunud.Riietus massaažiks peab olema kerge ja mugav. Massaaži teostatakse põrandal, matil. Kestvus 1 – 1,5 tundi (85 min)

HIINA TRADITSIOONILINE MASSAAŽ TUI NA

 
...põhineb hiina traditsioonilise meditsiini teooriatel. Seda on kasutatud Hiinas juba üle 2000 aasta. Hiina traditsioonilise meditsiini seisukohalt paiknevad meie kehas energiakanalid, milles liigub energia – Qi (elujõud).
Igal elundil on oma qi. Kui see on tasakaalus ja liikumises on kogu organism tasakaalus ja terve. Kui aga tekib takistus qi liikumises, selle üleküllus, puudujääk või seiskumine mingis piirkonnas kaotab organism tasakaaluseisundi ja või haigestuda.
Tui na massaaži eesmärgiks on seiskunud energia õigesti liikuma panna ja tasakaalustada ülekülluses või puudujäägis olevaid energiaid, andes sellega kehale võimaluse end ise tervendada.
Tui nas kasutatakse lisaks massaaživõtetele energiakanalitel olevate punktide mõjutamist.
Tui na on efektiivne seljavalude ja liigesvalude korral. Lihased lõdvestuvad, paraneb vereringe ning organismist viiakse välja jääkained.
Vastunäidustused: nakkushaigused, mädased põletikud, kasvajad (vastaval piirkonnal mitte kasutada), nahahaigused, vigastused, luumurrud, rasked sisehaigused, tuberkuloos, alkoholijoove.
Tehakse läbi kergete puuvillaste riiete. Kestvus 1 tund. (55 min)

KLASSIKALINE MASSAAZ

 Klassikaline massaaž on traditsiooniline ja levinud massaažiliik, mis baseerub rootsi massaažil. Tehakse traditsiooniliselt õliga (viinamarjaseemne-, seesami-, mandli-, kookosõli).
Ravimassaaži võib teha vastavalt soovile ja vajadusele, kas üksikutele kehaosadele või kogu kehale. Massaaži peaeesmärk on parandada kudede hapnikuga varustatust ja eemaldada organismist toksiine, seega kiirendada ainevahetust, taastada kaotsiläinud energiat, korrigeerida lihastoonust. Toime on vastavalt kasutatud võtetele kas lõõgastav või toonust tõstev.
Klassikalise massaaži tehnikad sisaldavad endas silitamisi, naha ja naha-aluskoe hõõrumisi, lihaste muljumist, vibratsiooni ja erinevaid kergeid löögilisi võtteid.
Peale massaaži on soovitav juua ravimteed või mineraalvett ning paar tundi mitte süüa.
Massaažis on ühendatud nii puudutuste positiivset emotsiooni andev mõju kui ka ravitoimeline tehnika. Head massööri võiks nimetada ka tervendajaks, kes suudab tagasi anda nii hinge kui keha tervise. Üldmassaaži võib teha igal ajal. See aitab peletada väsimust, turgutada immuunsussüsteemi, tasakaalustada närvisüsteemi, viia kehast välja jääkaineid, parandada ainevahetust ja vähendada lihaspinget ning selle läbi ka valusid, väheneb stress ja tugevneb närvisüsteem.
Massaaž on efektiivne kaalu langetada soovivate inimeste puhul: pingutab lõtvunud nahka, parandab lihastoonust ja kiirendab ainevahetust. Sportlastele on massaaž lausa hädavajalik – paraneb südame töö, suureneb liigeskapslite liikuvus, aitab trennijärgselt ja ka eelselt lihaseid lõdvestada. Sundasendis töötajatele on massaaž samuti väga sobiv, aitab vabaneda keha teatud piirkondadesse kogunenud pingetest.
Ravimassaaž baseerub klassikalisel massaažil ja arvestab haiguste omapära. Kasutatakse liigeshaiguste, nimmepiirkonna valude, traumajärgse seisundi parandamiseks, jm. Massaaž avaldab mõju vere, lümfi, koevedeliku liikumisele, kõrvaldab seiskumise ja paisunähtusid, tõstab masseeritava kehaosa temperatuuri, parandades seeläbi verevarustust.

Massaaž sobib:
Lõdvestab valulikke ja pinges lihaseid
Kiirendab ainevahetust
Aktiveerib lümfiringet
Puhastab organismi jääkainetest
Parandab verevarustust
Leevendab stressi ja unehäireid
Toimib lõõgastavalt nii vaimse kui füüsilise ülepinge korral
Massaažikuuri järgselt suureneb organismi vastupanuvõime.
EI sobi:
Kõrge vererõhk
Ägedad nahahaigused
Palavik
Rasked südame-, neeru ja kopsuhaigused
Pahaloomulised kasvajad
Viirushaigused
Põletikulised haigused
Nakkushaigused
Vere hüübimishäired
Veenilaiendid ja –põletikud
Alkohoolne joove

NÄRVITEEDE MASSAAŽ


Närviteede massaaži tuntakse hermorata nime all, kuna ta on meile jõudnud läbi Soome. Kaugemad juured pärinevad teadaolevalt idamaadest - hiinast ja jaapanist kust ka seosed akupunktuuri ja meridiaanidega.
Närviteede massaaži tehnika on väga rahustav korrastades inimese mõttemaailma. See on nagu teatud tasandile jõudmine energiate liigutamisega inimese kehas. Samas pannakse liikuma ka veri arterites, veenides.
Inimese sisseharjunud mõtteviisi on raske muuta, ümbritsev keskkond hoiab väljakujunenud mudelites. Inimene ei näe seost oma mõttemaailma ja selle elu vahel, mis teda ümbritseb. Kurvad mõtted kutsuvad esile depressiooni, depressioon omakorda tegevusetuse, mis omakorda tekitab veelgi rohkem kurbi mõtteid.
Rahustav närviteede teraapia kutsub inimeses esile tema olemuse, kustutab muremõtted, segavad pildid meie alateadvusest, kinnismõtted.
Depressioon ja kauaaegsed muremõtted tekitavad teisi haigusnähte, mida on samuti võimalik närviteede massaažiga ravida.
Teraapia on äärmiselt rahustav ega tungi sügavale kudedesse, tänu millele on vastunäidustused peaaegu olematud.
Vaatamata imeõrnastele puudutustele võib ta inimeses esile kutsuda tugevaid reaktsioone.
Põhjus peitub perifeerse närvisüsteemi ja akupressuuri kaudu mõju avaldamises kogu närvisüsteemile ja hormonaalsüsteemile ning nende kaudu kogu organismi enda tasakaalule ehk homeostaasile.
Tuleb vaid olla kannatlik ja anda tervenemisele aega.
Närviteede massaaži tehakse: ishiase, reuma, diabeedi, paanikahäirete, unehäirete, hormonaalhäirete, südame-, maksa- ja neeruvaevuste, seede- ja toiduomastamishäirete, kolmiknärvivalude, õla- ja kaelavaevuste, hingehädade, psühhosomaatiliste häirete ja günekoloogiliste häirete puhul.
Ei sobi rasedatele ja operatsioonijärgselt
Teostatakse läbi kergete puuvillaste riiete 1,5 tundi 1x nädalas .(85 min)

TIIBETI MEEMASSAAŽ


...on üks esimesi ravimeetodeid Muinas-Egiptuses, Vanas Kreekas. Tiibetis kasutati ja kasutavad seda mungad ja nunnad.
Meemssaaž mõjub inimesele kahel tasandil – füüsilisel ja energeetilisel.
Füüsilisel parandab vereringet naha alumistes kudedes ning nende all asuvates alumistes lihastes. Annab organismile vajalikke bioaktiivseid aineid, tõmbab kehast välja toksiinid.
Nahk muutub elastseks, siidiseks ja pinguldub.
Energeetilisel tasandil toimib eeskätt eeterkehale, mille korrastamine aitab kaasa ka füüsilise keha tervenemisele.
Mesi toimib kleepainena, mille abil eemaldatakse saastunud energia.
Meemassaaži käigus puhastatakse energiakanalid ning taastub energia vaba kulgemine.
Meemassaaži tehakse esmalt seljale aga ka kogu kehale.
On efektiivne külmetuse, närvi- ja liigesvalude, stressi puhul. Kiirendab vere- ja lümfiringet, normaliseerib siseelundite tööd. Toimib ka tselluliiti eemaldavalt, vähendab naha paksendeid, reguleerib soolestiku tööd, leevendab migreeni. Osteoporoosi puhul ennetavalt.
Vastunäidustused: meeallergia, palavik, põletikud, mädanikud, nahavigastused, nahahaigused, üleväsimus, veenipõletikud ja - laiendid, psüühikahäired, hüpertoonia, alkohol, diabeet, rasedus, südamerikked, neeru- ja maksapuudulikkus, kilpäärme ületalitlus.
Enne massaaži ei ole soovitav palju süüa, kohvi või kanget teed juua. Mitte kasutada kehal ihupiima või kreemi.

TSELLULIIDI MASSAAŽ LÜMFIGATselluliidimassaažil lümfiga on eelkõige ainevahetust kiirendav eesmärk. Kõigepealt tehakse kerge
lümfimassaaz soodustades lümfiteedes liikumist. Seejärel üle keha kuivharjamine massaažikindaga kaasates jalad, käed, kõht. Selle käigus liigutatakse jällegi kõike lümfiringe suunas.
Kõige lõpuks massaaž spetsiaalse õliga, mille koostises on vereringet ja ainevahetust soodustavad õlid. Tselluliidi massaaži võiks võtta kevadtalvel, kui kogu talve on rohkem raskemat toitu tarbitud ja liikumine on piiratud. See puhastab keha jääkainetest ja keha muutub kergeks. Soovitav oleks võtta kuuri vähemalt 5 korda. Kestvus 85 min

 

MOKSATERAAPIA


Moksateraapia kuulub hiina loodusteraapiate valdkonda. Moksasigar on tegelikult taimepurust kokkupressitud sigar, sisaldades puju (Artemisia vulgaris) lehti. Põlema pannes hakkab see hõõguma, millega siis soojendades kanalite (meridiaanide) punkte liigutatakse energiat.
Hiinas räägitakse lugu, kus ühelt üle 100 aastaselt taadilt küsitakse tema pikaealisuse saladust. Tema saladus peitub iga päev moksaga 100-haiguse punkti soojendamises.
Vastunäidustus on siis, kui kehas on liiga palju Yang energiat (kui on palavik, mao ülihappesus, haavandid), rasedus.
Eesti kliimas on moksa väga hea just külmal ja niiskel ajal, kus inimestel kipub kogu aeg külm sisse minema. Tänapäeval ei ole enam kombeks ahjusoojust nautida ja puukerisega saunalaval end soojaks kütta, aga just selline ehe soojus on meile meie kliimas vajalik.

REIKI

 REIKI” tähendab Jaapani keeles „Universaalne eluenergia”, mida leidub kõikides asjades ja olendeis.
Reiki seanss toetab inimest tervikuna – füüsiliselt, emotsionaalselt, mentaalselt ja vaimselt. Eluenergia vool toidab meie kehas kõiki organeid. Kui vool takistab, tekib selles keha osas häire – haigus.
Eluenergia on vastuvõtlik mõtetele ja tunnetele.

Negatiivsed mõtted ja emotsioonid

takistavad energiavoogu ning meie vitaalsus langeb. Reiki voolab meie kehasse ja täidab selle positiivse energiaga. Tõstnud keha vibratsiooni, kustuvad negatiivsused ja keha saab hakata kosuma.

Reiki aitab kaaa igasugustele ravidele

parandab tunduvalt kõiki meditsiinilisi tulemusi, vähendades negatiivseid kõrvalmõjusid. Ta kiirendab paranemist, vähendab valu ja pinget, aitab tekitada optimismi. Ta teeb muutatusi meie keha keemilses struktuuris, aidates uuendada rakukudet kõikides füüsilise keha organeis.

Dokumentaalselt on tõestatud Reiki toime lihaste lõdvestamisel, meele vaigistamisel, vere hemoglobiinitaseme tõusul, valu vähendamisel.

Reiki tasakaalustab meie energiakeha. Reiki energia on neutraalne ja vajab positiivset vastuvõttu patsiendi poolt – tõsist soovi paraneda ja elada harmoonilist elu.

Reiki praktik

on ainult vahendajaks Reiki energia ja patsiendi vahel.


PÄIKEST!

TAIMEPALLI MASSAAŽ


Massaaž taimepalliga on soojendava toimega. Taimed on valdavalt Eestist, omades meie oma maa väekat energiat. Lisaks ka idamaised, kus siis veidi soojendava toimega taimed. Pall aurutatakse kuumaks ja sellega tehakse kehale rullivate võtetega massaaži. Lõõgastuvad lihas – ja närvipinged. Massaaž on vereringet ergutav, samas meelt ja tundeid rahustav. Sobib hästi ka liigestele (loorber, puju), eriti sügistalvisel perioodil, kus niiskus ja külm kontidesse poeb. Väga hea ka unetusele(lavendel, humal jne ) , kus siis kasutatakse selleks sobivaid taimi.

 

TAI JALAMASSAAZ


Tai rahvameditsiin on suuresti mõjutatud oma naabritest - Hiina Traditsioonilisest meditsiinist ja India rahvaravist. Seoseid ja kokkulangevusi märkame kõigi ida massaazide ja loodusteraapiate vahel. Tai jalamassaazi aluseks on refeksoloogilised jalakaardid, mis pärinevad hiina rahvaravist.
Õlide ja salvide kasutamine koos liugleva tehnikaga omab mõjutusi India Ayurveda õpetustest. Samas kasutatakse jalamassaazil jalaliine, mis pärinevad Tai traditsioonilisest massaazist. Seega, jäädes geograafiliselt mitmete iidsete õpetuste vahele on Tai rahvameditsiin paljude mõjutustega ja nad on ise selle üle uhkedki - nad on igast õpetusest saanud parima osa.
Tai jalamassaaz parandab vereringet, parandab seede- ja erituselundite toiminguid, aitab stressi ja depressiooni korral. Ideaalne neile, kes töötavad jalgadel päev läbi.
Vastunäidustused: palju söönud, alkohol, palavik, rasedus, luude hõrenemine, luumurrud, lahtised haavad, südame- veresoonkonnahaigused, kasvajad, nahahaigused, astma, diabeet, hormoonravi.
Pärast massaazi pole soovitav end pesta vähemalt 2 tundi
Massaaz algab jalgade pesemisest taimepalliga, järgneb labajala punktide massaaz spetsiaalse pulgaga, sääremassaaz, energialiinid kuni põlveni.
Massaaz kestab 1,5 tundi.

ENERGEETILINE MASSAAZ


Me teame, et maakera ei kuulu inimesele, inimene kuulub maakerale. Kõik asjad on omavahel seotud nagu üht perekonda ühendav veri. Kõik mis juhtub maale, juhtub maa poegadele. Inimene ei koo eluvõrku, ta on pigem selle kiud. Kõik mis ta teeb võrgule, teeb ta iseendale.
Kogu mateeria koosneb energiast ( Qi). Me kõik kujutame endast energia väljendust ja energia läbib kõike elusorganisme. Kuna energia pole silmag nähtav, on seda raske mõista. See aga ei tähenda, et seda pole olemas. Ida meditsiini süsteemis on energial kindel, harmooniline ja voolav liikumine peenel tasandil.
Looduses põhjustavad tasakaalutused metsapõlenguid, orkaane, üleujutusi ja maavärinaid. Inimkehas põhjustavad tasakaalutused kõiksuguseid haigusi, nagu palavik, seedehäired, kõrge vererõhk ja peavalu.

Energeetiline massaaz põhineb hiina meridiaanide süsteemil. Kehas peab olema energia tasakaalus, yin ja yang, siis tunneb inimene end reipana, tasakaalukana, rõõmsana.
Massaazis liigutakse mööda kanaleid (meridiaane)liigutades energiat, et energia saaks voolama, nagu tõkete kõrvaldamine jõest, et vesi saaks vabalt voolata.
Lisaks kasutatakse ka resonaatoreid.
Energeetiline massaaz sobib siis, kui jõuvarud on otsakorral, midagi ei paku huvi või kui pakub, siis ei ole jõudu seda teostada. Kõik vajab suurt pingutust ja energiat.

NÕELRAVI

 
Kiviaja hiinlased raiusid kivist terava otsaga vahendid ja hakkasid neid nn. Raviks kasutama. Hiljem tehti nõelad juba bambusest ja luust. On leitud ka keraamilisi nõelu, mis pärinevad üle 2000 aastatagusest ajast.
Tänapäeval on põhiliselt nõelad terasest.
Kehal paiknevaid resonaatoreid (akupunktuuripunkte) mõjutatakse nõelte abil, eesmärgiga kergendada qi, vere ja vedelike liikumist kehas. Nõelravi on iidne idamaine meetod, mida kaasajal rakendatakse laialdaselt ka läänemaailmas mitmesuguste haiguste puhul. Lääne meditsiini vaatekohast toimib nõelravi valuretseptoreid blokeerivalt, närvisüsteemi ja endorfiinide (organismis tekkivad valu vähendavad peptiidid) tootmist ergastavalt ja vere ringvoolu soodustavalt.

Nõelatorge on reeglina valutu. Kui nõelad on sisse torgatud, kasutatakse mitmesuguseid võtteid, et qi’d kas rahustada ja hajutada või lisada ja ergutada. Tihti kombineeritakse nõelravi moksibustsiooniga, näiteks enne pannakse nõelad ja pärast soojendatakse samu resonaatoreid mokšaga.
Ravikuuri pikkus on individuaalne ja sõltub rohkem sellest, kui kaua on inimesel kaebused püsinud. Ravikuur algab tavaliselt rütmiga kolm päeva järjest, siis kaks korda nädalas ja edasi olenevalt vajadusest. Protseduurile ei ole soovitav tulla tühja kõhuga ega ka vahetult peale rohket söömist.

Vt. ka ajakiri Imeline Teadus 4/2011